ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11424117
*
nr 1142 4117
Spegel
Mässing, diameter: 30 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 november 2017
kl 19:56:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/10 13:19:41
1
100 kr
30/10 14:31:37
2
400 kr
31/10 09:13:03
3
250 kr
31/10 09:13:03
2
300 kr (Budbetjänt)
6/11 19:35:20
4
400 kr
6/11 19:35:20
2
400 kr (Budbetjänt)
6/11 19:45:50
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1142 4117
Spegel
Mässing, diameter: 30 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 november 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/10 13:19:41 | 1 | 100 kr |
30/10 14:31:37 | 2 | 400 kr |
31/10 09:13:03 | 3 | 250 kr |
31/10 09:13:03 | 2 | 300 kr (Budbetjänt) |
6/11 19:35:20 | 4 | 400 kr |
6/11 19:35:20 | 2 | 400 kr (Budbetjänt) |
6/11 19:45:50 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02